Willa przy ul. Kutnowskiej 1-3 we Wrocławiu. Przed wojną Villa Chotzen. Dawny domu studencki Vademecum Akademii Medycznej. Mieściła się tu również m.in. restauracja Pieprz i Wanilia. Ostatnim gospodarzem budynku był Wrocławski Medyczny Park Naukowo-Technologiczny, który wyremontował gruntownie willę w 2008 r. za kwot 5,8 mln zł.
W latach 1920-41 właścicielem willi przy Landsbergerstr. 1-3 (ul. Kutnowska) był przemysłowiec Max Silberberg, który stworzył tam galerię ok. 250 obrazów. Wśród nich znajdowały się dzieła popularnych wówczas twórców Wilhelma Liebla i tworzących pod jego wpływem Carla Schucha i Wilhelma Tübnera. W kolekcji znajdowały się również dzieła impresjonistów: Degasa, Maneta, Cézanne’a, Moneta, Pissarra, Renoira, van Gogha, Rodina, Sisleya, Seurata i Liebermana oraz, Corota, Delacroix i Courbeta.
Kolekcja uważana była za wrocławski odpowiednik zbiorów milionera Andrew Mellona, będących zalążkiem National Gallery of Art w Waszyngtonie D.C.
W latach 30 XX w. Silberberg został zmuszony do pozbycia się części zbiorów, a później w 1940 r. także reszta obrazów została zagarnięta przez Niemców. Max Silberberg nie przeżył nazistowskiego terroru - wraz z żoną został w 1941 r. zamordowany w Auschwitz.
Dziś dzieła z kolekcji Silberberga są rozproszone wśród takich muzeów jak Luwr, Musée d’Orsay czy też Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Na podstawie: Wystawa 7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska w ramach programu Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016